مقالات

فواید و مضرات شامپو بچه

بسیاری از شامپو‌های بزرگسالان حاوی عصاره‌ای به نام سدیم لوریل سولفات هستند که یک ماده تمیز کننده است. با این حال سولفات‌ها می‌توانند مو‌های شما را خشک کنند، به همین خاطر بسیاری از افراد به دنبال جایگزین‌هایی هستند. شامپو بچه، از طرفی، حاوی سورفکتانت‌های آمفوتریک است که آن هم ماده‌ای تمیز کننده است، اما شدت آن از سولفاتی که ذکر شد کمتر است. از این رو استفاده از شامپو بچه برای بزرگسالان، مو‌های شما را تمیز می‌کند ولی آن را زیاد خشک نمی‌کند.
مشکلات شامپو بچه برای موی سر

محصولات بهداشتی کودکان متناسب با PH پوست کودک تهیه می شوند و مناسب افراد بزرگسال نیستند. برای مثال شامپو بچه قدرت پاک کنندگی و اسیدیته کمتری دارد. این محصول نمی تواند به خوبی پوست سرتان را تمیز کند. این در حالی است که به دلیل به هم خوردن تنظیم اسیدیته پوست، ترشح چربی از غدد سبوم بیشتر می شود. روغن و چربی طبیعی پوست سر در حفظ رطوبت و نرمی موها تاثیر دارد اما مقدار زیاد چربی موجب مسدود شدن منافذ پوست سر می شود.
جالب تر اینکه بسیاری از افراد به منظور جلوگیری از خشک شدن موها، اقدام به استفاده از شامپو بچه می کنند. البته تا مدتی اوضاع خوب است ولی به مرور پوست سر و موها چرب تر می شود و همین موضوع مشکلاتی را ایجاد می کند. این شامپو قادر به تمیز کردن چربی ها از پوست سر نیست و در صورت انباشته شدن چربی در کف سر، احتمال افزایش ریزش مو نیز وجود دارد.
شامپو بچه برای بزرگسالان ساخته نشده است. این محصول نمی تواند آلودگی های پوست کف سر و موها را تمیز کند. این محصول خیلی ملایم تر از آن است که برای همیشه استفاده شود. شستشوی موها با شامپو بچه مشکل ایجاد نمی کند ولی نباید به طور دائمی موها را با این نوع شامپوها تمیز کنید.

شامپو بچه چیکو

شامپو بچه چیکو فاقد پارابن،‌ الکل و رنگ بوده و برای کسانی که پوست و موی حساس دارند بسیار مناسب است. در ترکیبات این شامپو از مواد رطوبت رسان استفاده شده و بزرگسالان نیز می‌توانند از آن برای شستشوی روزانه موها و حتی صورت خود استفاده کنند.
شامپو بچه فیروز

برند فیروز با بیش از چهل سال سابقه اولین تولید کننده محصولات بهداشتی کودکان در خاورمیانه به حساب می‌آید. شامپو بچه فیروز یک شامپوی پروتئینه است که برای بزرگسالانی که موهای خشک، ظریف و زبر دارند می‌تواند جایگزین مناسبی برای شامپوهای قوی بزرگسالان باشد. عدم حساسیت زایی این شامپو نیز مورد تایید قرار گرفته است

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.