مقالات

فرم دهی سر نوزاد

توصیه های مهم در مورد فرم صاف و ناصاف سر نوزاد

خیلی از نوزادان تازه متولد شده سرشان صاف است. اما آیا این مسئله می تواند باعث نگرانی شود؟ تشخیص علل صافی غیرطبیعی و ناصاف بودن فرم جمجمه او برای درمان آن لازم است. تشخیص طبیعی یا غیرطبیعی بودن شکل گیری سطوح سر با پزشک متخصص است. برخی از برجستگی های سر نوزادان به شکل کشیده و خربزه ای است که نام های متفاوتی دارد. این برجستگی ها به نوع زایمان مادر بستگی دارد و با گذشت زمان برطرف می شود. در ادامه این بخش از بارداری و نوزاد نمناک قصد داریم نکات مهمی در مورد فرم سر نوزاد مطرح کنیم که برای مادران جوان و کم تجربه بسیار کاربردی خواهد بود.

سندرم تخت بودن فرم سر نوزاد چطور درمان می شود ؟

رعایت حالت مناسب سر هنگام خواب

در آغوش گرفتن نتیجه مثبت دارد

روی شکم خواباندن نوزاد راه دیگری است

 

کلاه مخصوص برای درمان صافی و ناصافی فرم سر نوزاد

 

 

آیا شکل غیر طبیعی سر نوزاد نگران کننده است؟

تغییر شکل سر نوزاد معمولا مسئله ای مربوط به زیبایی نوزاد خواهد بود. نواحی صاف شده در اثر فشار وارد آمده به پشت سر موجب آسیب مغزی یا اختلال در رشد نوزاد نمی شود.

به خاطر داشته باشید که توجه بیش از حد به شکل سر نوزاد و نگرانی از آن جایز نیست؛ در چندین ماه، کنترل بهتر بر روی سر و گردن به نوزاد کمک می کند تا فشار را به طور یکنواخت بر روی جمجمه پخش کند.

علت بدشکل بودن سر نوزاد چیست؟

در برخی مواقع سر نوزاد زمانی که از کانال زایمان عبور می کند شکل غیر طبیعی به خود می گیرد. در موارد دیگر، تغییرات شکل سر نوزاد بعد از تولد در اثر تحت فشار قرار گرفتن پشت سر زمانی که کودک دراز کشیده یا به پشت خوابیده است ایجاد می شوند.

شما متوجه دو ناحیه نرم در بالای سر نوزاد (جایی که استخوان جمجمه هنوز به طور کامل رشد نکرده است) خواهید شد. این نواحی که فونتانل ها نامیده می شوند، امکان عبور سر نوزاد که نسبتا بزرگ است را از کانال باریک زایمان فراهم می کنند. این نواحی نرم همچنین نوزاد را برای رشد سریع مغز در دوران شیرخوارگی آماده می سازند.

از آن جایی که جمجمه نوزاد نرم و قابل انعطاف است، تمایل به خوابیدن به همان سمت موجب شکل غیر طبیعی سر نوزاد در زمانی که وقایع مربوط به زایمان برطرف شده اند، می شود. این حالت در شکل سر نوزاد پلاژیوسفالی موضعی نامیده می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.