مقالات

خواب کودکان

نکات خواب کودک

اوایل زندگی فرزند شماست و باید مراقب تمام موارد موثر در رشد او باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید. یکی از این موارد خواب کودک است. خواب راحت کودک ریزه‌کاری‌هایی دارد که با رعایت آنان می‌توانید سلامت کودک خود را تامین کنید.

نیازهای خواب کودک خود را بشناسید

در طول ۲ ماه اول، نیاز نوزاد به غذا بیش از نیاز او به خواب است. در صورت شیردهی، تقریباً هر ۲ ساعت یک‌بار نیاز به تغذیه خواهد داشت و در صورت استفاده از شیشه شیر، ممکن است این زمان کمتر نیز شود.

خواب کودک ممکن است از ۱۰ تا ۱۸ ساعت در روز باشد، گاهی اوقات ۳ تا ۴ ساعت. اما نوزادان تفاوت بین شب و روز را نمی‌دانند. بنابراین آن‌ها بدون توجه به اینکه ساعت چند است، می‌خوابند. این بدان معناست که زمان بیداری کودک می‌تواند از ساعت ۱ تا ۵ صبح باشد.

 

 

 

خوب خوابیدن نوزاد در شب

• از یک برنامه منظم و مداوم و آرامش بخش برای خواب خوب نوزاد در شب پیروی کنید: تحریک بیش از حد در اوایل شب می‌تواند خواب نوزاد را دچار مشکل کند. قبل از خواباندن نوزاد را حمام کنید، نوازش کنید، لالایی بخوانید، موسیقی آرام پخش کنید و در یک زمان مشخص به این کارها پایان دهید و از اتاق خارج شوید. این فعالیت‌ها را قبل از اینکه نوزاد شما خیلی خسته و خواب آلود شود و در یک اتاق آرام و با نور ملایم شروع کنید.

• نوزاد را هنگامی که خواب آلود ولی بیدار است در تختخوابش بگذارید: این به او کمک می‌کند تا بین تخت خواب و خوابیدن ارتباط برقرار کند. به یاد داشته باشید که کودک را به پشت بخوابانید و برای جلوگیری از خفگی، گهواره یا تخت خواب او را از پتوها و اشیاء نرم خالی کنید.

• به نوزاد زمان دهید تا آرام بگیرد: ممکن است او قبل از پیدا کردن یک موقعیت راحت و به خواب رفتن گریه و سروصدا کند. اگر گریه او متوقف نشود، وضعیت او را بررسی کنید. کلمات آرامش بخش بگویید و سپس اتاق را ترک کنید. اطمینان از حضور شما ممکن است تمام آن چیزی باشد که نوزاد برای خوابیدن نیاز دارد.

• به او پستانک بدهید: اگر نوزاد شما برای آرام شدن مشکل دارد، یک پستانک ممکن است مشکل را حل کند. در حقیقت تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از پستانک هنگام خواب به کاهش خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد کمک می‌کند.

• هنگام شب سکوت و آرامش را حفظ کنید: زمانی که نوزاد در طول شب نیاز به مراقبت یا شیر خوردن دارد با نور ملایم و صدای آرام و حرکات نرم این کار را انجام دهید. این به نوزاد شما می‌فهماند که حالا وقت خواب است، نه بازی.

 

تاثیر خواب بر رشد کودک

1. تاثیر خواب بر رشد کودکان، پردازش اطلاعات

2. تاثیر خواب شبانه بر رشد کودک، افزایش رشد قد

3. تاثیر خواب بر رشد کودک، بهبود ارتباط با خانواده و دوستان4. تاثیر خواب بر رشد کودک، تنظیم اشتها

5- تاثیر خواب در رشد کودکان، تکامل مهارت های شناختی

6- تاثیر خواب بر رشد کودک، تقویت قلب

7- تاثیر خواب بر رشد کودک، تقویت سیستم ایمنی بدن

8- تاثیر خواب ظهر بر رشد کودک، افزایش آرامش کودک

 

سخن نهایی

خواب راحت کودک تاثیر به سزایی در فرایند رشد او دارد و بهتر است برنامه خواب نوزاد خود را به صورت علمی زیر نظر متخصصان حرفه‌ای انجام دهید.
در صورتی که احساس می‌کنید برای داشتن برنامه خواب کودک نیاز به راهنمایی و مشورت دارید، با یک روانشناس یا روانپزشک و متخصص کودکان صحبت کنید و کیفیت خواب کودک خود را بالا ببرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.