مقالات

آموزش مسواک زدن به کودکان

آموزش مسواک زدن به کودکان

مسواک زدن حداقل دو بار در شبانه روز مهم ترين عامل مرتبط در کاهش خطر ابتلا به پوسيدگي زودرس دندان ها در دوران کودکي است، با وجود اهميت آن، رعايت اين رفتار با موانعي همراه است. موانع درک شده مهم ترين بعد در بيان يا پيش بيني رفتارهاي محافظت کننده سلامتي هستند. تعيين موانع بهداشت دهان و دندان، محققين را در طراحي مداخلات موثرتر و بهتر براي ارتقاء اين رفتار بهداشتي ياري مي کند. اين مطالعه باهدف شناسايي موانع درک شده مادران در زمينه رفتار مسواک زدن کودکان 6-3 سال طراحي شده است.روش اجرا: مطالعه حاضر در سال 93 با روش کيفي در شهر کامياران انجام شد. نمونه گيري مبتني بر هدف و با حداکثر تنوع صورت گرفت. 40 مادر داراي کودک 6-3 ساله با شرکت در مصاحبه هاي عميق نيمه ساختار يافته تجارب خود را بيان نمودند. تجزيه و تحليل داده ها با روش تحليل درون مايه اي انجام شد.يافته ها: موانع درک شده مادران در دو دسته کلي شامل «موانع درک شده مربوط به مادر و اعضاي خانواده» و «موانع درک شده مربوط به کودک» طبقه بندي شدند. از مهم ترين موانع درک شده مي توان به موانع نگرشي اشاره نمود.نتيجه گيري: شناخت موانع و برنامه ريزي جهت رفع آن از مهم ترين اقدامات پيش نياز تغيير رفتار و موفقيت در آموزش بهداشت است. يافته هاي اين مطالعه بر اهميت نقش نگرش مادر و ساير اعضاي خانواده بر سلامت دهان ودندان کودکان تاکيد مي کند و لذا مي تواند به طراحي بهتر برنامه هاي ارتقاء سلامت دهان و دندان کودکان 6- 3 ساله کمک کند.

 

چرا دندان‌های ما نیاز به مسواک زدن دارند

باکتری‌ها معمولا بعد از غذا خوردن بین لثه‌ها و دندان‌ها باقی می‌مانند. اگر بهداشت دندان‌ها را برای طولانی‌مدت رعایت نکنیم، این باکتری‌ها باعث پوسیده شدن دندان‌ها و سوراخ شدن آنها می‌شود. باکتری‌ها به دندان‌ها هجوم می‌آورند، آنها را از بین می‌برند و موجب سوراخ شدن آن‌ها می‌شود. بدیهی است که ما نمی‌خواهیم این اتفاق برای فرزندمان پیش آید. بنابراین بهتر است مسواک زدن را همراه با اصول اولیه مراقبت از بهداشت دهان و دندان به او بیاموزید.

 

 

تشویق کودکان به مسواک زدن

کودکان مختلف به راهکارهای متفاوتی در مورد هر چیزی پاسخ می‌دهند، بنابراین شاید لازم باشد چند روش را آزمایش کنید و از والدین دیگر هم در این مورد راهنمایی بگیرید. نکات زیر می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند:

زود شروع کنید:
اگر فرزند شما کوچک است هم می‌توانید آموزش مسواک زدن دندان‌هایش را شروع کنید، حتی اگر فقط چند دندان داشته باشد. به این ترتیب، قبل از اینکه مثل بیشتر کودکان به یک کودک نوپای ستیزه‌جوی دچار «نه گفتن» تبدیل شود، بهداشت دندان به بخشی از برنامه‌ٔ روزانهٔ زندگی‌اش تبدیل خواهد شد.

بگذارید مسواکش را خودش انتخاب کند:
یک روز را برای خرید مسواک مشخص و کودکتان را به داروخانه ببرید یا به شکل آنلاین مسواک‌های مخصوص کودکان را با هم نگاه کنید و اجازه دهید خودش شکل و رنگ مسواکش را انتخاب کند. برخی از مسواک‌ها طرح شخصیت‌های کارتونی محبوب کودکان را دارند. همچنین می‌توانید برای فرزندتان چند مسواک در رنگ‌های مختلف بخرید تا هر بار در زمان مسواک زدن بتواند یکی از آنها را انتخاب کند و علاقه‌اش بیشتر شود.

بگذارید به مسواک زدنتان نگاه کند:
کودکان نوپا عاشق تقلید کردن هر کاری هستند که والدین‌شان انجام می‌دهند، بنابراین ارزشش را دارد که مطمئن شوید یکی از این کارها مسواک زدن است. با خرید مسواک‌های همرنگ برای او و خودتان شروع کنید. بعد، با فرزندتان روی یک زیرانداز کف حمام بنشینید تا او ببیند شما با مسواک چه کاری انجام می‌دهید و چگونه آن را وارد دهانتان می کنید تا سعی کند آن را تقلید کند. اما کودک را مجبور نکنید و اگر این ترفند جواب نداد، اصرار نکنید. همان‌طور که خودتان فهمیده‌اید، نمی‌توانید مسواک را به زور وارد دهان کودک کنید بدون اینکه دردش بیاید یا شاید بترسد.

نقاط جاافتاده را پیدا کنید:
بعد از مسواک زدن دندان‌های یکدیگر را نگاه کنید تا ببینید آیا تمیز شده‌اند یا نه. به او بگویید شما برخی نقاطی را که او در دندان‌هایش جا انداخته پیدا می‌کنید و اجازه دهید او هم نقاط جاافتاده‌ٔ روی دندان‌های شما را پیدا کند.

چهارپایه را فراموش نکنید:
بگذارید کودکتان روی یک چهارپایهٔ ایمن برود و خود شما هم حتماً برای ایمنی پشت سرش بایستید تا بتواند خودش را در آینه‌ٔ دستشویی ببیند. همان‌طور که به انعکاس شما دو نفر خیره شده است، به دندان‌های او و دندان‌های خودتان اشاره کنید و آنها را بشمارید. سپس هر دندان را با مسواک لمس کنید و مثلاً بگویید: «حالا باید به تمام دندون‌هامون خمیردندون بدیم!»

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.